Pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym bez podatku PCC, szóste z wyższym PCC.

Sejm 26 maja 2023 roku uchwalił  zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zniósł  podatek PCC  w wysokości 2% dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych będzie dotyczył nabywających więcej mieszkań.

 

Zmiany dotyczą:

 

  • Zniesienia 2% stawki PCC - w przypadku sprzedaży prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osobą fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

 

  • Wprowadzenia 6% stawki PCC - w przypadku gdy kupujący nabywa co najmniej sześć lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, lub udziały w tych lokalach albo nabył już co najmniej pięć takich lokali lub udziały w nich, stawka podatku od zawartej z tym samym kupującym umowy sprzedaży szóstego i każdego następnego takiego lokalu w tym budynku lub budynkach lub udziału w takim lokalu.

 

Etap legislacyjny: tekst ustawy przekazany do Senatu.Zamów wycenę
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX