Ceny gruntów rolnych, gmina Wielka Wieś cz.2

Średnia cena zakupu / sprzedaży użytków rolnych w IV kwartale 2022 r., według danych GUS, w województwie małopolskim wyniosła 48 790 zł/ha tj. około 4,9 zł/m2.

 

Biorąc pod uwagę klasę gruntu ornego średnie ceny kształtowały się następująco:

  • grunt orny dobry (klasy: I, II, IIIa)            53 812 zł/ha
  • grunt orny średni (klasy: IIIb, IV)             44 575 zł/ha
  • grunt orny słaby (klasy: V i VI)                 38 750 zł/ha

Klasa gruntu jest elementem jakości bonitacyjnej jako jednej z głównych cech, które wpływają na wartość nieruchomości rolnej. Jakość bonitacyjna jest wyrazem przydatności danej nieruchomości do produkcji rolnej.

 

W przypadku gruntów, które nabywane są na cele wyłącznie rolne, wartość użytkowa jest ściśle powiązana z ceną takiej nieruchomości. Zatem im lepsza klasa gruntu, wyższy poziom wartości użytkowej  i tym samym wyższa cena, jaką jest skłonny zapłacić potencjalny nabywca nieruchomości.

 

Ale…

 

W przypadku wszystkich nieruchomości – również rolnych – atrybutem, który najbardziej wpływa na poziom cen jest LOKALIZACJA nieruchomości.

 

Zatem…

 

Ceny tego rodzaju gruntów będą się znacząco różniły w zależności od tego czy dana nieruchomość jest położona w strefie miejskiej, podmiejskiej czy wiejskiej.

Analizując ceny należy mieć na uwadze fakt, że spora część transakcji stanowi zakup gruntu jako inwestycji na przyszłość, z nadzieją zmiany przeznaczenia na cele budowlane.

 

W przypadku gruntów oferowanych na sprzedaż jako ROLNE  i przeznaczonych na te cele w planie miejscowym, poziom cen jest bardzo zróżnicowany. Odnotowana minimalna cena transakcyjna to ponad 27 000 zł/ha za nieruchomość o powierzchni ponad 2 ha, położonej w północno – zachodniej części gminy.

 

W przypadku pozostałych nieruchomości rolnych mieszczących się na obrzeżach miejscowości, użytkowanych rolniczo, w sąsiedztwie terenów rolnych bądź lasów – odnotowane ceny sprzedaży kształtują się na poziomie od około 40 000 zł/ha do około 180 000 zł/ha (tj. odpowiednio 4 zł/m2 do około 18 zł/m2).

Dodatkowymi tutaj czynnikami wpływającymi na poziom cen są rodzaj dojazdu do nieruchomości czy odległość od siedlisk. 

 

Najwyższe ceny osiągnęły nieruchomości o funkcji terenów rolnych usytuowane w miejscowościach położonych w bliskiej odległości od Krakowa i w sąsiedztwie terenów przeznaczonych pod zabudowę lub terenów z już istniejącą zabudową mieszkaniową lub usługową.

Odnotowane ceny za nieruchomości rolne są już nawet na poziomie od około 250 000 zł/ha do nawet 650 000  zł/ha (tj. od około 25zł/m2 do około 65 zł/m2).

Najwyższa cena odnotowana została w miejscowości położonej w sąsiedztwie miasta Krakowa, gdzie za 1 m2 gruntu o funkcji terenów rolnych zapłacono ponad 200 zł.Zamów wycenę
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX