33 Baltic Valuation Conference

8 września 2023 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w 33 BALTIC VALUATION CONFERENCE w Warszawie.

Zostały na niej zaprezentowane bardzo ciekawe badania z obszaru rynku nieruchomości oraz poruszone istotne problemy związane z zawodem rzeczoznawcy majątkowego.

 

Wskazano na możliwości wykorzystania danych geoprzestrzennych w wycenie nieruchomości, ze zwróceniem uwagi na powszechność dostępu do informacji przestrzennych oraz wykorzystania narzędzi GIS na obszarze rynku nieruchomości.

 

Mogliśmy zapoznać się z problematyką masowej wyceny nieruchomości w Estonii, gdzie po 21 latach przerwy, w 2022 r. została przeprowadzona powszechna taksacja gruntów, celem ustalenia wartości niezbędnej między innymi do ustalenia podatku od nieruchomości. Wyceną objęto tylko grunty, gdyż tylko one stanowią w Estonii przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Metodologia wyceny wykorzystana w procesie określenia wartości gruntów powstała przy współpracy rzeczoznawców majątkowych, statystyków oraz innych ekspertów z ryku nieruchomości.

 

Poruszona została również kwestia ESG jako czynnika wpływającego na wartość nieruchomości. Zaprezentowano wyniki badań w zakresie korelacji pomiędzy klasą energetyczną lokali mieszkalnych a cenami transakcyjnymi we Frankfurcie nad Menem. Wskazują one na znaczną zależność ceny sprzedaży od energooszczędności nieruchomości.

 

Przedstawione badania dotyczyły także bardzo ważnych kwestii środowiska rzeczoznawców majątkowych na obszarze opiniowania operatów szacunkowych przez organizacje zawodowe. Wskazano na potrzebę standaryzacji  i jednolitych zasad w rozstrzyganiu sporów co do poprawności sporządzonego operatu szacunkowego, gdzie wynik postepowania nie jest zależny od organizacji przeprowadzającej opiniowanie czy doświadczenia zawodowego i wiedzy osób opiniujących.

     

 

                          baltic1baltic2Zamów wycenę
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX