Wejście w życie zmian w przepisach o NABYWANIU ZIEMI ROLNEJ

W czerwcu bieżącego roku weszły w życie zmiany Ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego w zakresie treści art. 2a.

 

 

CZEGO  DOTYCZĄ???

 

 

Nabycie nieruchomości rolnej o POWIERZCHNI  POWYŻEJ 1 ha przez osobę, która nie jest rolnikiem indywidualnym, zarówno w celu utworzenia gospodarstwa rolnego jak i jego powiększenia wymaga zgody Dyrektora Generalnego KOWR, która wydawana jest na wniosek ZBYWCY lub NABYWCY nieruchomości rolnej.

 

ZBYWCA musi wykazać, że nie było możliwości sprzedaży  nieruchomości rolnej rolnikowi indywidualnemu, nabywca zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na nabytej nieruchomości a wyniku nabycia nieruchomości nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych.

 

Warunek dotyczący BRAKU MOŻLIWOŚCI SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI ROLNEJ ROLNIKOWI INDYWIDUALNEMU uważa się za spełniony, jeżeli:

 

  1. żaden rolnik indywidualny nie złożył odpowiedzi na ogłoszenie o nieruchomości rolnej zamieszczone w systemie teleinformatycznym (...)        oraz
  2. podana w ogłoszeniu o nieruchomości rolnej  CENA  NIERUCHOMOŚCI  ROLNEJ  niezabudowanej lub bez nasadzeń NIE  PRZEWYŻSZA  O  50%  LUB  WIĘCEJ  ŚREDNIEJ  CENY  GRUNTÓW  ROLNYCH dla danej klasy bonitacyjnej gruntu w danym województwie za kwartał poprzedzający dzień podania średniej ceny gruntów rolnych przez GUS, CHYBA  ŻE  ZBYWCA  NIERUCHOMOŚCI  ROLNEJ  DYSPONUJE  OPERATEM  SZACUNKOWYM,  z którego wynika, że cena nieruchomości rolnej przewyższa o co najmniej 50% średnią cenę gruntów rolnych dla danej masy bonitacyjnej gruntu w danym województwie za kwartał poprzedzający dzień podania średniej ceny gruntów rolnych przez GUS.


Zamów wycenę
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX